1. The Topic of the Month for October is "Make this the Perfect Bugout Location". Please join the discussion in the TOTM forum.

For Sale Best Deal On Toilet Paper

Discussion in 'Buy Sell Trade' started by Catullus, Oct 31, 2012.

  1. Catullus

    Catullus Monkey+ Site Supporter++

    The only way to compare different brands and types of toilet paper( and also paper towels as well) is to do this simple calculation:

    delivered price/weight of box=price per pound


    (500 2ply 96 rolls @ $50/case) / 23 pounds= $2.17 per pound.
    (1000 1 ply 96 rolls @ $55/case) / 34 pounds= $1.62 per pound

    Because different manufacturers have different sheet lengths they can advertise a "500 sheet 2ply" and it be 60 feet shorter than a competitors. Don't let anyone fool you. Toilet paper is sold by weight between manufacturers and wholesalers.

    The best deal that I currently offer on toilet paper is my 1500 sheet roll that comes 48/case.

    Average price is $45. Weight is 38 pounds. Price per pound=$1.18

    If you are looking to stock up there is no better deal in the US. If you can find a better price per pound on a delivered individual case of any product, I will send you a free case.

    Enter monkeytree at checkout for a 10% discount.

    chelloveck likes this.
  2. RangerRick

    RangerRick RangerRick-North Idaho Oath Keeper

    Can you order just 2 cases at a time? RR
  3. Witch Doctor 01

    Witch Doctor 01 Mojo Maker

    I think Cat will do that... I'll contact him to PM you...
survivalmonkey SSL seal        survivalmonkey.com warrant canary