1. Given the media intensity given to the Corona or Wuhan virus, there seems no reason to have posts on that very specific subject in several forums Accordingly, all of those posts will be moved to "Headlines". All new items on that subject should be posted there as well. This notice will expire on 1 April, or be extended if needed. Thanks, folks.

Agriculture Oranges In Cambodia

Discussion in 'The Green Patch' started by Asia-Off-Grid, Sep 23, 2018.


  1. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    I'm not sure we could grow them as cheap as what we paid for some local oranges, today. We got 40 oranges for the very low price of $3.00 USD.

    [​IMG]

    I know they are green. But, they are ripe. And, they make some great tasting orange juice!
     
    Seawolf1090, SB21, chelloveck and 3 others like this.
  2. Dunerunner

    Dunerunner Brewery Monkey Moderator

    Interesting that they don't turn orange.. Do you know the variety?
     
  3. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    No idea. I did a quick internet search, to find the following article:
    Battambang oranges making a comeback (Article date, 30 May 2018)

    It so happens that we live in Battambang Province.

    The farmer mentioned in this article, said he has 500 trees on 1.5 hectares. According to him, his net profit was $3,000 USD. So, maybe it seems we could possibly look into this. On 2 hectares, we should be able to grow about 667 trees, possibly netting about $4,000 USD - if my figures are correct here.

    This one crop alone, would give Chan enough money to live on each month, if anything were to ever happen to me. Certainly something to consider, whether we went with the idea, or not.
     
    Dunerunner and Gator 45/70 like this.
  4. sec_monkey

    sec_monkey SM Security Administrator

    [coo] AoG (y)

    "In South American countries and tropical countries near the equator, oranges stay green all year around."

    Cambodia is in the 2nd category
     
  5. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    She just finished squeezing enough oranges to make 1.5 Liters of orange juice. 32 of the 40 oranges, is what it took.

    $3.00 / 40 oranges = .075¢ for each orange. So, 32 oranges at .075¢ each, comes to $2.40¢ USD for a 1.5 Liters bottle. Not a bad deal. Retail, a 1 Liter bottle of orange juice is $2.00 USD, locally.

    She's squeezing the last 8 oranges now, and will go back for another 40 oranges, it seems.
     
    Last edited: Sep 24, 2018
    oldman11, Dunerunner and SB21 like this.
  6. sec_monkey

    sec_monkey SM Security Administrator

    do ya give em :5s: or :1s:?

    :) :)
     
    oldman11 and Asia-Off-Grid like this.
  7. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    For these specific oranges, I will have to wait a while. I don't like warm orange juice. In fact, the colder, the better. They are in one of the refrigerators now, cooling down. I will rate the juice for sure, by later today or early this evening.
     
  8. sec_monkey

    sec_monkey SM Security Administrator

    [coo] [winkthumb]
     
    oldman11 and Asia-Off-Grid like this.
  9. Altoidfishfins

    Altoidfishfins Monkey+++ Site Supporter+

    Ought to make great tasting screwdrivers

    When I bought this house it had a tangerine tree in the back yard - still does. We get some pretty delicious tangerines from it. Wife picks them and sells 'em to a vendor at the local farmer's market, since there's no way we could ever eat them all.
     
    Asia-Off-Grid, oldman11, SB21 and 2 others like this.
  10. Seawolf1090

    Seawolf1090 Retired Curmudgeonly IT Monkey Founding Member

    Dad tried growing a couple Satsuma Orange Trees many years back, but they never really produced. He had them on the northside of the house, probably should have been on the southside. Frost finally got them.
     
  11. john316

    john316 Monkey+++

    squeezing oranges leaves a lot of pulp for the chickens and/or compost pile
    which is a plus

    do you have chickens....wild animals or birds that kill chickens
     
    Last edited: Sep 24, 2018
  12. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    Still haven't had that first glass of OJ, sec_. Boss is fixin' pancakes, sausage, eggs, etc., right now, in fact. I will enjoy a glass of OJ with it. Hopefully, it will not be disappointing.

    We definitely have chickens. We don't have anything like hawks here, though - not that I have ever seen, anyway. Mostly, chicken eggs are stolen / eaten by snakes. They always seem to find a way to get into the chicken houses.

    We drank so many of those during our high school and college years, that I grew sick of the smell of vodka and orange juice mixed. I cannot remember the last time I drank one. But, I can safely say, it has been 30 years, if it has been one day.
     
    Altoidfishfins and sec_monkey like this.
  13. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    @sec_, they may not be navel oranges, but they are pretty good, for sure!

    A solid :4.5s:
     
    Last edited: Sep 25, 2018
    john316, Dunerunner and sec_monkey like this.
  14. Asia-Off-Grid

    Asia-Off-Grid RIP 11-8-2018

    She went to town yesterday and found 40 oranges for $12.50, total. Unlike the cheaper oranges, which take 10 or 11 to make one cup (~8 oz) of orange juice, these only take about 6 oranges to do the same. And, they have a better taste as well. A definite improvement in quality juice, over the cheaper oranges.
     
    Last edited: Oct 4, 2018
    john316 likes this.
  1. alaskachick
  2. Motomom34
  3. Ganado
  4. Bishop
  5. Thunder5Ranch
  6. Motomom34
  7. Ganado
  8. Ganado
  9. Ganado
  10. Ganado
  11. azrancher
  12. duane
  13. TXKajun
  14. Gator 45/70
    Anyone have these ? [MEDIA]
    Thread by: Gator 45/70, Jun 29, 2014, 51 replies, in forum: Survival Medicine
  15. Gopherman
  16. chelloveck
  17. melbo
  18. Motomom34
  19. kckndrgn
  20. munchy
survivalmonkey SSL seal        survivalmonkey.com warrant canary
17282WuJHksJ9798f34razfKbPATqTq9E7