OT: Eggs, Economy, and my OCD ;)

Discussion in 'General Discussion' started by Blackjack, Aug 13, 2008.


  1. Blackjack

    Blackjack Monkey+++

    Having recently moved away from my lovely little rural area and into the 'burbs, I have lost my source of "real" fresh eggs and now must endure the ignominy of purchasing the little flavorless, colorless, factory farmed things the supermarket calls "eggs", and being a bit abnormal psychologically, I find myself in a quandary.

    Which eggs are the best value for the money?

    A Dozen costs:
    Medium - 99 cents
    Large - 1.49
    Jumbo - 1.59


    I don't have a precision scale or I would find out what the average weight of the eggs contents are and figure out the cost per ounce.

    Anybody got the answer?


    And yes, with all the problems in the world today, I still find time to obsess about such an insignificant little thing....... I can't help it.
     
  2. FalconDance

    FalconDance Neighborhood Witch

    Mediums are the best deal. USDA even says so in most reports I read!

    USDA classification of egg sizes

    Net weight in ounces

    Jumbo 30 (per doz) 2.5 (per egg)
    Extra large 27 (per doz) 2.2 (per egg)
    Large 24 (per doz) 2.0 (per egg)
    Medium 21 (per doz) 1.7 (per egg)

    Medium: $0.0825 @ egg
    Large: $0.124 @ egg
    Jumbo: $0.132 @ egg
     
  3. Blackjack

    Blackjack Monkey+++

    Outstanding.... Thanks FalconDance :)
     
  4. FalconDance

    FalconDance Neighborhood Witch

    No problem. I figured the price per ounce as well (only posted the price per egg above) - mediums still came out as the winner.
     
  5. ghrit

    ghrit Ambulatory anachronism Administrator Founding Member

    What is the net weight after throwing away the shell? Seems to me that would be more revealing. Did I have to guess, the weight of shell vs. the weight of egg increases as the egg is smaller.
     
  6. Seacowboys

    Seacowboys Senior Member Founding Member

    now you got me going back to the pawn shop to see if they still got my old triple-beams.
     
  7. Blackjack

    Blackjack Monkey+++

    SC.... ;)

    Ghrit..... I had thought about that as well, and I think you're right, the percentage of the total weight that is shell increases as the size of the egg decreases, so that would skew the results a little back in favor of the larger eggs..... but..... I think the shell being relatively light compared to the liquid contents, that it wouldn't be nearly enough to overcome the price difference.
     
  8. ghrit

    ghrit Ambulatory anachronism Administrator Founding Member

    A postal scale oughta be close enough --

    Blackjack, I can tell you right off, I have no clue. Sea might let us in on the results of his upcoming experiment.

    I can tell you, I buy large, just because the right size omelet results -- [boozingbuddies]
     
  9. FalconDance

    FalconDance Neighborhood Witch

    *sigh* I really don't want to start figuring that precisely ..... Trust me, the medium sized eggs are the better deal, always have been if you're buying from the grocery store. It's this stupid American mentality that bigger must be better that has everyone thinking differently.
     
  10. Blackjack

    Blackjack Monkey+++

    Just got back from Wal-Mart. New price structure.

    Med - 1.18 - 5.6 cents per ounce
    Lg - 1.28 - 5.2
    Xlg - 1.38 - 5.1
    Jumbo - 1.47 - 4.9

    So at Super Wal-Mart the Jumbo's are the best value, but Mediums at 99 cents from Buhler's Buy Low comes in at 4.7 cents per ounce giving the best overall value.
     
  11. FalconDance

    FalconDance Neighborhood Witch

    I pay $1.80/doz locally for (very) large eggs. That's a bit more than I'd prefer BUT I know the owners of these hens and what goes into making the eggs (i.e. the diet) so I'm much more comfortable with paying a bit more. (And for some reason, it doesn't take as many to feel as if you've eaten!)

    Now if we could just convince these idiots we call local politicians to allow us our own birds.........
     
  12. Blackjack

    Blackjack Monkey+++

    I'd pay twice that for good farm eggs..... they're worth every penny, both in taste and nutrition.
     
  13. Quigley_Sharps

    Quigley_Sharps The Badministrator Administrator Founding Member

    Its all about the yoke.......
    Try the organic ones
     
survivalmonkey SSL seal        survivalmonkey.com warrant canary
17282WuJHksJ9798f34razfKbPATqTq9E7