***** Long term storage foods

Discussion in 'General Discussion' started by DKR, Jun 12, 2018.


  1. DKR

    DKR Interesting ideas, interesting stories

    Basic Long Term Storage (LTS) Foods.

    This covers Chow - Rice, Beans, Wheat, Milk (Non-fat, Non-instant dry milk), salt and honey.
    This does not cover planning; spices (needed) or any related logistics items – water/storage/purification; any related hygiene items; fuel for cooking; recipes or other parts that make up a full-spectrum storage plan. There are basic, long term, long lasting shelf life storage items.

    This also is not a balanced food set; it does provide a base to work from/add to/build upon.

    To follow this document, you will need to make a minimum investment in:
    · Mylar bags, one gallon
    · Oxygen absorbers, 300cc minimum. (500cc better) BTW 1 cc = 1 mL
    · Four each, 5 gallon buckets, I used Home Depot as they are readily available and inexpensive, buy lids at the same time you get the buckets.

    · To make the most of your wheat storage, you will need a mill. While you can use a blender/food processor to crack what, making flour, even coarse flour, will open a world of menu choices for you. I will cover mills in the next posting.


    Mylar bags may be sealed with a common household iron

    What
    We begin with rice and bean in storage. For this document, I call out two bags of black beans, 25 lbs each; one bag of long grain white rice, enriched, 50 lbs. These can be purchased at your local Big Box store or a natural foods outlet.

    How
    Product will be loaded into a '1 gallon' , 7 mil Mylar bag. Then a pair of O2 scavengers (300ml) are dropped in, then the bag is sealed with a hot wire sealer or household iron.

    Amount of product per bag
    During extensive testing, it was determined through empirical observation that 14 cups of product provided a good amount of product to volume and still allows a solid seal of the bag.

    Note - You can fit up to an additional two cups in each bag, but then the bag becomes very fussy to close and seal. YMMV. Rolling or 'burping' the bag to remove air helps.

    Results
    You should get four bags of 14 cups each out of a 25lb bag of dry black beans. You should also be able to get 8 bags of rice, each with 14 cups of product from the 50 lb bag.

    At the end, I had about 3 cups of beans and 4 or so cups of rice we chose not to bag.

    Four bags of either rice or beans will fit comfortably in a Home Depot five-gallon bucket. These buckets are not food grade, but that is not a storage factor. These buckets were the least expensive new buckets in town. A total of four buckets will be used.

    How many will it serve?

    CAUTION –
    Math ahead


    One serving of cooked rice is normally listed as single one-half cup. I find that hard to believe – unless the rice is a side dish. But, ½ C is a 'standard' serving, so I'll go with that.

    Because 1 cup of raw (not instant) rice makes 3 cups cooked, then it follows that 8 teaspoons (1/6 of a cup) of raw rice equals a single one-half cup serving of cooked rice.

    A 1 gallon bag of rice (as above) should provide 84, one-half cup servings per bag. (14 C raw = 42 C cooked – so that yields 84 ½ cup 'servings'. 762 ½ cup servings per 50 lb bag.

    That yields 336 ½ cup servings per 5 gallon bucket. . This IS NOT a meal, it is a serving.

    One 50 lb bag of rice @ 16 USD – gives 8 1-gallon bags of rice.

    Each 1-gallon bag gives 84 servings, so one 50 lb bag will give 762, ½ cup servings.

    $16/762 gives a cost per serving of $0.02. Yes, two cents.

    Eat a full cup and the cost rockets up to $0.04 per servings. I'll came back to these numbers.

    Minute Rice (TM) lists 1/2 cup of uncooked rice = 1 cup of cooked rice - 1 serving.
    So 1 cup dry instant rice + 1 cup water = 2 "servings" Minute rice is .parboiled, and only requires re-hydration to eat.

    Cost
    The beans were about 16 USD at my local (Anchorage AK) Costco. The rice was about 26 USD at the same vendor.
    The cost of 7 mil Mylar bags is very vendor dependent. (For us, the bag + 2 scrubbers was 0.61 USD)
    The buckets are 1.98 USD at the local HD outlet, the lids, 0.98 USD each.

    Alternate choices for the rich and lazy:
    In contrast, I looked on the web, several web outlets listed a 'bucket' of instant rice (112 servings in 14 ea, "8 serving" pouches) - at a cost of 50 USD to 110 USD - depending on the vendor. This is $50/112= $0.45 per ½ cup serving to the high end of $0.98 per serving. Before you buy any commercial LTS product, do the math.

    Oddly, all of the vendors DO NOT list the 'serving' size - I have to assume that the serving is the standard 1/2 cup, cooked. The FDA, Diabetic Assn, even MIT say 1/2 cup of cooked rice is a 'serving'. Minute Rice (TM) also says 1/2 cup is a serving. You do the math.

    Final thoughts on rice.
    Raw rice has to be cooked - simmered for 20 min with conventional means.

    I cook mine with boiling water in a thermal flask. 2 cups boiling water to 1 cup raw rice. Takes "about" a half hour. Yields 3 cups of rice.

    Minute Rice (TM) takes 1 cup of boiling water to 1 cup of product. Yields (about) 1 cups of product. Takes about 5 minutes.

    Fuel usage with thermal flask cooking is a wash for the same amount of rice. Time-wise, Minute Rice wins.
    Just ensure you use a wide-mouth thermal flask or you will regret the choice of the standard mouth flask. This is experience speaking here.

    Now, let's do a math check.

    50 lbs bag of rice = 8 storage bags (1 gallon) of 14 cups of raw rice each.
    25 lbs bags of beans = 4 storage bags (1 gallon) of 14 cups of dried beans.
    1/2 cup of raw rice = 1.5 cups cooked rice and
    1 cup of dried beans yield 2 to 3 cups of cooked beans. Call it 2.5 per single cup dried.
    14 cups raw rice = 42 cups of cooked rice. so then each 1 gallon bag yields 42 cups of cooked rice. 8 storage bags = 336 cups of cooked rice.
    1.5 cups/day (336/1.5) = 224 days /person/50 lb bag of raw rice.
    14 cups dried beans = 35 cups of cooked beans. Call it a cup a day or 35 days per 1 gallon storage bag or 140 days/25 lb bag of beans.

    To balance out my storage (more or less) I need an additional 116 days worth of beans - or 84 cups. Call that 3 more 1 gallon bags of dried beans. So, just buy another bag of beans – I did.

    For each 50 pound bag of rice, you should have 50 pounds (more or less) of dried beans. This will give you around 224 days of food (beans and rice) per person per 100 pounds of dried product. Space required– 4 x 5 gallon buckets.

    Calories count would be
    218 calories in 1 cup of Black Beans
    240 calories in 1.5 cups cooked rice
    458 calories/day and that is well short of a balanced diet or even a 'survival' level of nutrition.

    Now, let's add some wheat to this mix.:
    One cup of wheat berries will yield one cup of flour – there are some minor losses in milling.
    1 pound (450g) of dry (uncooked) Wheat Berries = 2 1/2 cups uncooked = 5 cups cooked.
    25 lb bag (I looked in Walmart) of wheat is about 63 cups of dry product. At 14 cups per 1 gallon bag, you should get three each, 1 gallon bags, with about 7 cups of wheat berries left over.

    Wheat must be cooked to be consumed. Uncracked dry wheat is cooked with 1 cup wheat berries to 4 cups water. Yield – 5 cups of 'eatable' product.

    One 25 lb bag of wheat will give ~312 cups of cooked product. I use this for planning.

    There are 407 calories in 1 cup of Whole Wheat Flour. So, 25 ln bag of wheat is 63 cups x 407 = 25.641 calories. Since I use flour, I use this calculation.

    Currently a 25 lb bag of (bulk) wheat sells for ~ $15.00 That is (15/63) $0.24 per cup. YMMV depending on location.

    Now, let's add some dry milk to this mix:
    I buy and use DariyX, a brand of non-fat, non-instant dry milk. It comes in 50 ln bags. This milk takes a while to fully rehydrate, so mixing and leaving set overnight in the fridge gives better tasting results.

    Currently, a 50 ln bag of dry milk powder (Land o Lakes) sells for $97.50.

    Dry milk is 3.76 cups / pound. So – 50 ln bag is 188 cups of dry product.

    5 and 1/3 cups of dry product give 1 gallon of skim milk. So, a 50 ln bag should yield about 35.5 gallons. Cost - $2.77/gallon.

    Now, just add salt.

    Salt, in the standard container seen by most is 26 oz/1 lb, 10 oz. These sell for $1.50 per container. Five pounds will work for most folks – call it $7.50. Salt is cheap, stores 'forever' and is used for many things. Add pickling salt if you have a garden.

    Finally, we should add some honey, molasses or sugar:
    I store 10 gallons of honey, this instead of sugar. Cost varies wildly based on location. I got mine from the farmer's field, right from the hives.

    Real world cost varies because so much of what is sold as "honey" isn't – it is not real, whole honey. Some of the less expensive crap (from China) is more sugar that anything.

    Walmart sells 80oz of "pure, filtered'" homey. The brand I'm quoting is "Golden Heritage Foods" and it is certified as real honey. Cost $12.48 or $0.15/oz.

    For comparison, white, granulated sugar sells for $0.23/oz.

    Bottom Line:
    Planning is key to a successful long term food storage program. I did the math so you can see it is worth the time to compare bulk or store brand, repackaged by you to the nasty, overpriced crap sold in "buckets". Friends don’t let friends buy Bucket food.

    I covered Rice, beans, wheat, milk, salt and honey – a solid base for any LTS food storage plan for you or your family. You add meat, spices, veggies (dry or canned) to round this out.

    Only you know what your posse will eat, so you should do the planning and buying. Avoid the Bucket food vendors and not only will you save real money, you will have a far better idea what you really have stored.

    As with any LTS food, rotation is the key – the items I listed (Rice, beans etc) will store for decades, so you can focus your rotation efforts on the other items in your pantry.
     
    Last edited: Jun 13, 2018
  2. techsar

    techsar Monkey+++

    Good read...but be careful with Walmart honey...or any sold in a store. Much is sugar and corn syrup, some are blends from different countries. Best bet is find an apiary in your area and buy direct.
     
    Seepalaces, oldawg and chelloveck like this.
  3. Motomom34

    Motomom34 Moderator Moderator Site Supporter+++

    I would like to LT store molasses but everything I have read says one year unopened.

    excellent list @DKR. If you know the secret to storing molasses for 5 years, I would appreciate it. I read how to make molasses from sugar beets so I am wondering if you can it, would it have a longer shelf life then the store bought.
     
    Seepalaces likes this.
  4. ghrit

    ghrit Bad company Administrator Founding Member

    Molasses will last nearly forever if unopened, and even if it is open, the shelf life is LONG. (I really should finish off that 10 year old jar --) I haven't seen a "best before" date on a jar of molasses yet, not that I've paid any attention. The key is air tight to prevent evaporation, mine is kept at room temp in the dark.
     
  5. DKR

    DKR Interesting ideas, interesting stories

    My dear (love her to pieces!) wife comes from Millard Co, in west-central Utah. For many decades - say, up to the mid 1920s, the main crop in the county was sugar beets. The sugar beet (sugar production) plant in Delta, for example, was shuttered in 1924 and the equipment moved to South Dakota. Production ended due to the beet blight that first struck at turn of the century. Now alfalfa is the majorly crop.
    The reason beets were a major crop and alfalfa is now, is that both plants are very alkaline tolerant.

    Making your own molasses from sugar beets is an easy 5 step process-

    Step 1
    Cut the tops off of your sugar beets with a sharp knife. Discard the leafy bits or save them to eat as greens.
    Step 2
    Wash the beets thoroughly under warm running water. Scrub them with a clean plastic dish scrubber to remove all dirt.
    Step 3
    Cut the beets into thin slices or shred them in a food processor. Add your beets to a large saucepan and cover them with water. (Shredding gives the highest yield)
    Step 4
    Cook the beets over medium heat until tender. Stir your beets every five minutes to prevent them from sticking to the bottom of the saucepan.
    Step 5
    Pour the beets through a colander and reserve the boiled beet water. Use the cooked beets in a recipe immediately or allow them to cool before storing them in the refrigerator in an airtight container.
    Step 6
    Boil the reserved beet water in a medium saucepan until it turns into a thick molasses syrup. Store the cooled syrup in an airtight container. Keep a close eye on this stage, you don't want it to burn...
    As far as canning the molasses - I have never seen anyone do that. Canning the beets, yes. Using the beets to make molasses, yes. But not the molasses itself...
    I'll double check with my DW, she may have seen that back in the day...

    I hope you saved those fresh greens! For the beets not shredded -
    1. Fill a large saucepan with water, and set over high heat. Bring water to a boil. Stir in salt, and add beets; boil until beets are fork-tender, about 45 minutes. Drain, let cool, and rub off skins under cold water.
    2. 2. Heat olive oil in a large skillet over medium heat. Add garlic, and cook until just golden, about 3 minutes. Add beet greens, and season with salt and pepper. Cook, tossing greens until wilted. Remove skillet from heat. Serve warm greens with whole boiled beets. Drizzle with additional olive oil, if desired.
     
    Last edited: Jun 13, 2018
    Motomom34 likes this.
  6. DKR

    DKR Interesting ideas, interesting stories

    Ganado, Seepalaces and Motomom34 like this.
  7. Zimmy

    Zimmy Wait, I'm not ready! Site Supporter+

    My initial LTS for my family was almost exactly as you described. I had more variety in legumes (bean/dry pea) and grains (wheats/corn/barley/oat) and added a lot of white sugar for curing/distilling. I also canned a lot of butter into ghee and bacon/pork in lard.

    Other than that, right on the money. Next came veggies, then fruits, finally meat proteins.
     
    Motomom34, Seepalaces and DKR like this.
  8. Illini Warrior

    Illini Warrior Monkey+++

    corn syrup (ie Karo brand) will also store forever - regular pancake syrup has long storage but has water added that creates problems - you can heat off the majority of that water if you want to go that direction ....

    in regard to molasses - make sure it's for human consumption and definitely not for animal feed supplement - that's a major YUCK there ....
     
    Last edited: Jun 13, 2018
    Motomom34 and Zimmy like this.
  9. Illini Warrior

    Illini Warrior Monkey+++

    Zimmy likes this.
  10. Motomom34

    Motomom34 Moderator Moderator Site Supporter+++

    Is there that much of a difference? I have tasted horse feed and that has molasses in it. It wasn't bad.
     
    oldawg likes this.
  11. ochit

    ochit Monkey+

    I do not know how widely distributed it is but Klass brand fruit drink mix lots of flavors cantaloupe, watermelon, strawberry, coconut and the rest of the list here Klass Mexican Drink Mix - Aguas Frescas - Lemonade - Licuados - Gelatin - Atole

    This is the best thing other than Gatoraid and single serving propel or other mixes keeps people from having flavor fatigue in areas where winters are long a good fruit drink is welcome. if you have rug rats making some frozen Popsicles entertains them on a hot day any good vacuum sealer with mylar bag material will store spices for long term. color flavor choices makes having to hunker down more tolerable.
     
    Zimmy likes this.
  12. DKR

    DKR Interesting ideas, interesting stories

    You make a good point, this is why spices should be a major part of your rotated pantRY items.

    If you don't believe menu fatigue is real, talk with any Vet that had to live on MREs for a couple of months..... Involuntarily vomiting is a real thing.
     
    Last edited: Jun 15, 2018
    Zimmy, ochit and Ganado like this.
  13. Ganado

    Ganado Monkey+++

    Zimmy likes this.
  14. ochit

    ochit Monkey+

    Its always a good idea to rotate them PANTY's you know front to back back to front Saturday rinse them out and start all over again :ROFLMAO:
     
    Zimmy likes this.
  1. Yard Dart
  2. Bishop
  3. DKR
  4. DKR
  5. DKR
  6. Bishop
    Here is a song can you relate to it. [MEDIA]
    Thread by: Bishop, Jun 15, 2018, 1 replies, in forum: General Discussion
  7. DKR
  8. DKR
  9. Radishman
  10. Ganado
  11. Yard Dart
  12. Ura-Ki
  13. Witch Doctor 01
  14. hot diggity
  15. runswithdogs
  16. Meat
  17. Ganado
  18. Yard Dart
  19. 3M-TA3
  20. ochit
survivalmonkey SSL seal        survivalmonkey.com warrant canary
17282WuJHksJ9798f34razfKbPATqTq9E7