One Dollar Meal Ideas

Discussion in 'General Survival and Preparedness' started by larryinalabama, Oct 28, 2011.


  1. larryinalabama

    larryinalabama Monkey++

    If the US goes into a depression, or a personal finical struggle, or any reason you want to live cheap, I posted this for ideas on 1$ per person meals.

    Breakfast is the eaisyt one.
    3 fried eggs and couple bites of fruit, even a potato.

    Grits way less than a dollar.

    Panckakes and bacon stil less than a dollar.

    Lunch is even eaiser.
    Generally I do not eat lunch too busy working.

    My 2 kids eat at school for 1.65$ so for lunch and breakfast Im still less than a dollar.

    Supper or Dinner depending where you live is the killer.

    I like to have one good meal a day and the kids like t-bone steak as much s I do, and can eat like I do.

    I can cook spagetti garlic bread and salid with fixings for around 6 dollars.

    Litttle ceasers pizza and cook some garlic bread at home

    around 6$

    Just looking for shared experiences and ideas for cheap meals.
     
  2. Seawolf1090

    Seawolf1090 Adventure Riding Monkey Founding Member

    Rice is still about the cheapest main meal ingredient going. Add most anything to flavor it, from plain butter to beans, meat, boullion cubes.....
    Of course down south here, grits works any time of day!

    Growing any good veggies can be 'dirt cheap' too.
     
  3. sasquatch91

    sasquatch91 Monkey+

    i can go in my backyard and shoot a rabbit for the few pennies that a .22 shell cost and make it eat real good!!
     
    dragonfly likes this.
  4. dragonfly

    dragonfly Monkey+++

    I have been eating a LOT of $1 meals...Those nissin brand noodles!
    On sale I have found them 2 for a dollar and when you get coupons, you buy 2 and get 1 free! They come in a variety of flavors...Not bad and filling! It ain't steak I'll admit! I love meat so it can get boring, but then you get creative....
    Added some veggies ( canned) and 1 can will do at least 2 meals. With the chicken or beef flavored noodles you can always toss in some cans of chicken or beef.
     
  5. larryinalabama

    larryinalabama Monkey++

    I keep alot or rice on hand uncase commerece becomes non existance.

    Most wild life here is safe unless the foood market closes, Rabitt is delicous.
     
    dragonfly likes this.
  6. sasquatch91

    sasquatch91 Monkey+

    i found top ramen noodles at wallmart, the kind you crunch up and put in a bowl 10 for 1.00 or close to that, i love the beef flavored ones.
     
  7. larryinalabama

    larryinalabama Monkey++

    The kids love those Ramen noodles, for me its more of a prep food although bulky.

    sasaquach 10 packs oframen noodles youll crap for a week streight
     
  8. RightHand

    RightHand Pioneer in a New World Moderator Founding Member

    Larryinaslabama - I've been told that grit trees produce all year. Is this true or are grits a seasonal crop?
     
    Sapper John, dragonfly and tulianr like this.
  9. Sapper John

    Sapper John Analog Monkey in a Digital World

    RH,They will produce year round if properly pruned...I like to plant mine near the Butter Bushes and cheese shrubs...(y)
     
    dragonfly and tulianr like this.
  10. RightHand

    RightHand Pioneer in a New World Moderator Founding Member

    I'm not familiar with either butter bushes or cheese shrubs but I will certainly try to get more information. thanks SJ
     
  11. larryinalabama

    larryinalabama Monkey++



    Grits dont grow on trees, we have Money trees but the darn things just dont produce anymore.

    I remembe an old movie I dont recall the name or what it was about, but it starred Danny DeVito and for some reason he was in Bama Land.
    The quote of the movie was " What the f@^* is a Grit?"

    All joking aside Grits are a excellent survival prep food.
     
  12. sasquatch91

    sasquatch91 Monkey+

    Yea that's no joke, you can eat em uncooked just hard haha.
     
  13. STANGF150

    STANGF150 Knowledge Seeker

    Dragon, I think its Nissin that makes these Ramenlike things I love. They calkled Chow Mein. All kindsa flavors though my fav is Tomato & Basil. I usually get them on sale 2 for $1 :)
     
    dragonfly likes this.
  14. VisuTrac

    VisuTrac Ваша мать носит военные ботинки Site Supporter+++

    I worry about the sheer sodium quantity in those noodle flavor packets. ZOMG! Heart Attack in a cellophane pack.

    loaf of homemade from scratch bread turned into toast, eggs from under the chickens scrambled with veggies from the garden, apples from the orchard. About 50 cents for 5 people. if you don't count labor and electricity costs.
     
    Sapper John, BTPost and RightHand like this.
  15. dragonfly

    dragonfly Monkey+++

    No sodium=No flavor! Bring on the MSG!
    Nah, just kidding!
    We had Ramen noodles, but they went rancid really quickly on us!
    Rice, some veggies, some flavoring ( see boullion cubes) and a bit of water and cornstarch to make a gravy and VIOLA! A meal!
    If and when I cna gets etup up njorth I'll have chickens and rabbits for meat and eggs! Not to mention a lot of garden stuff including fruit trees! I was told that apples should do well up there!
     
  16. Seawolf1090

    Seawolf1090 Adventure Riding Monkey Founding Member

    Ramen is okay for the occasional lunch at work (I call it 'the lunch of champions'!), I don't eat them too often. I get the "Yokosuba' brand with the microwave bowl - just add water, dump in the little veggie pack and nuke it! Then add in the flavoring - THAT's where the MSG and sodium are - use your own flavoring, it's much healthier.
    Mac&Cheese use to be cheap, but that flavored grease they call cheese is getting more expensive now.
     
  17. VisuTrac

    VisuTrac Ваша мать носит военные ботинки Site Supporter+++

    have you planted your trees yet?
    Collendar Trees take a couple of years before bearing fruit
    Grafted Take a few more than that.
    From seedlings, Well your kids will enjoy the fruits of your labor

    Definitely not plant in the spring and reap in the fall proposition.
     
  18. sasquatch91

    sasquatch91 Monkey+

    where can a guy get MRE's and how much they cost? i found some at a flea market for 8 bucks a pop.
     
  19. Witch Doctor 01

    Witch Doctor 01 Mojo Maker

    A can of chicken noodle add a can of minute rice a little oregano and a can of water.... microwave 3 minutes and let sit for 3 more... feeds two

    Ya'll want spanish rice a cup of minute rice a jar of salsa and a cup of water and youre golden...
     
  20. VisuTrac

    VisuTrac Ваша мать носит военные ботинки Site Supporter+++

    MRE's might be go in a bug-out-bag but I sure would like a little more variety.

    MRE's are an infitesimal portion of what i would consider in my pantry. One could probably get hundreds of pounds of rice, beans, wheat for the cost of a case of MREs. Add some Canned meat (home or store) and you eating like a king.
     
    Falcon15 and tacmotusn like this.
survivalmonkey SSL seal        survivalmonkey.com warrant canary
17282WuJHksJ9798f34razfKbPATqTq9E7